• سایت رهبری
 • سایت ریاست جمهوری
 • پایگاه اطلاع رسانی دولت

  معرفی بخش

  معرفي «بخش تحقيقات منابع طبيعي»

  سيماي منابع طبيعي استان قم

  استان قم با مساحت 1123800 هکتار در فلات مرکزي ايران واقع شده است. اين استان از نظر پستي و بلندي شامل دو بخش کاملاً مجزا و مشخص است به‌طوري‌که 3/28 درصد از سطح استان را مناطق کوهستاني و 7/71 درصد را مناطق بياباني و نيمه بياباني در بر مي‌گيرد. اکثر ارتفاعات در قسمت جنوبي و غربي استان قرار دارد که بلندترين نقطه، کوه گوجه با ارتفاع 3141 متر از سطح دريا در جنوب و پست‌ترين نقطه در حاشيه درياچه نمک با ارتفاع 790 متر از سطح دريا در شرق استان قرار دارد. ميزان بارندگي از حدود 100 ميلي‌متر در نقاط پست تا 350 ميلي‌متر در ارتفاعات متغير است. مهم‌ترين رودخانه‌هاي استان رودخانه قمرود و قره‌چاي است؛ رودخانه قره‌چاي از ارتفاعات اطراف اراک و همدان سرچشمه گرفته و با طي مسافتي حدود 300 کيلومتر به درياچه نمک مي‌ريزد. رودخانه قمرود نيز ارتفاعات زاگرس در منطقه اليگودرز و گلپايگان سرچشمه گرفته و در انتها با رودخانه قره‌چاي يکي شده و به درياچه نمک مي‌ريزد.

  وضعيت آب و هوايي استان به گونه‌اي است که از غرب به شرق و از جنوب به شمال بر ميزان دما افزوده و از ميزان بارش، تعداد روزهاي يخبندان و ابرناکي کاسته مي‌شود. مراتع استان حدود 870000  هکتار وسعت دارد که حدود 77 درصد از عرصه استان را مي‌پوشاند. از اين ميان 23200 هکتار مراتع ييلاقي، 138300 هکتار مراتع ميان‌بند و 708800 هکتار مراتع قشلاقي مي‌باشد. مساحت ذخيره‌گاه‌هاي جنگلي طبيعي استان حدود 2000 هکتار مي‌باشد که بيشتر از لحاظ تفرجگاهي و به‌ويژه حفظ ذخائر ژنتيکي قابل توجه است که گونه‌هاي بادامک، بنه، زالزالک، گوجه وحشي و زرشک عمده گونه‌هاي درختي اين ذخيره‌گاه‌هاي جنگلي است و در قسمت‌هاي شرقي استان نيز تاغ­زارهايي به‌صورت پراکنده وجود دارد.

   

  تحقيقات منابع طبيعي و آبخیزداری، دستاوردها و يافته‌ها

  تحقيقات منابع طبيعي در استان قم در سال 1373 با حضور تعداد محدودي کارشناس و شروع 3 طرح تحقيقاتي آغاز و در سال 1375 با شکل­گیری استان قم و تشکيل مرکز تحقيقات منابع طبيعي و امور دام استان تحت عنوان بخش تحقيقات جنگل و مرتع به فعاليت‌هاي خود ادامه داده است. اين بخش به منظور ارتقای سطح کمي و کيفي مديريت منابع طبيعي استان و همچنين با توجه به پتانسيل­ها و استعدادهاي موجود در عرصه‌هاي منابع طبيعي، در گرايش­هاي جنگل، مرتع، بيابان، حفاظت و حمايت، گياهان دارويي و محصولات فرعي، ژنتيک و فيزيولوژي گياهي فعالیت دارد. در سال 1394 با ادغام بخش تحقیقات آبخیزداری و بخش تحقیقات جنگل و مرتع، بخش تحقیقات منابع طبیعی تشکیل شد. در حال حاضر اين بخش داراي 66 فقره طرح تحقيقاتي خاتمه يافته و 4 فقره طرح تحقيقاتي در دست اجرا در زمينه‌هاي مختلف جنگل، مرتع و گیاهشناسی است. پرسنل و همکاران اين بخش شامل 4 نفر عضو هيئت علمي و 3 نفر کارشناس ارشد است.


  DOURAN Portal V4.0.4.0

  V4.0.4.0